Fra: 06-05-2015 til: 06-05-2015
Indgående post
 
Afsender/modtagerEmneBrevdatoSagsnrDokumentnr
FolketingetSUU alm. del - spm. 84406-05-2015SJ-STD-SUMMPE1706024
FolketingetSpm. S 120006-05-2015SJ-STD-SUMMPE1705779
SundhedsstyrelsenOm inspektorrapporten fra et rutine besøg den 11. marts 2015 på Medicinsk Afdeling, Diagnostisk Center - Regionshospitalet Silkeborg.06-05-201509000161706018
SundhedsstyrelsenOm inspektorrapporten fra et opfølgende besøg den 21. april 2015 på Ortopædkirurgisk Afdeling, Nykøbing F. Sygehus.06-05-201509000161705696
Lægevidenskabelige SelskaberKommentar fra LVS til dagsorden til møde i Følgegruppen for inspektorordningen - onsdag den 6. maj klokken 1000-120030-04-201509000161705700
SundhedsstyrelsenOm inspektorrapporten fra et rutine besøg den 29. oktober 2014 på Tand-, Mund- og Kæbekirurgisk Afdeling, Aarhus Universitetshospital.06-05-201509000161705697
ForsvarsministerietReferat fra møde i Kriseberedskabsgruppen den 25. marts 201506-05-201509002481705973
Danmarks Tekniske UniversitetHøringssvar - DTU06-05-201509004461705885
SundhedsstyrelsenOrientering om dagsorden til styregruppemøde 30. april 201505-05-201509008931705127
Nationalt Videnscenter for DemensNationalt Videnscenter for Demens: Tilsagn 2015 j.nr. 090111028-04-201509011101703881
Folketingets Udvalg vedrørende Det Etiske RådGenudpegning af medlem af Det Etiske Råd30-04-201509041241703185
FolketingetSUU alm. del - spm. 83406-05-2015SJ-STD-SUMLS1705781
SundhedsstyrelsenBidrag til besvarelse af spørgeskema - GRETA16-02-201510041651646827
UdenrigsministerietDirekte sagsliste EUT C 146 af 5. maj 201505-05-201511030361705870
Region MidtjyllandStatus vedr. bevilling til akuthus Lemvig28-04-201511031151701069
Region SjællandRegion Sjælland orienterer om, at revisorpåtegnet regnskab samt slutstatus forventes til august04-05-201511038081703872
Nordfyns KommuneNordfyns Kommune sender uddybende forklaringer til posteringer 2014 vedr. etablering af Sundhedshuset i Bogense06-05-201511038121705714
Migrænikerforbundetsvar fra revisor Aktivitetspuljen 2012 m.v. Migræneforeningen.10-04-201512038761687145
Ministeriet for Børn, Ligestilling, Integration og Sociale ForholdSvar på henvendelse om evaluering af ordningen med stofindtagelsesrum06-05-201512071001706067
Ministeriet for Børn, Ligestilling, Integration og Sociale ForholdHenvendelse om evaluering af ordningen med stofindtagelsesrum06-05-201512071001706060
SundhedsstyrelsenUdkast til referat fra NKR styregruppemøde den 17. april 201523-04-201512073921702802
 Borgerhenvendelse vedr. psoriasis behandling28-04-2015SJ-STD-DEPCLV1704630
Statens Arkiver - RigsarkivetTidsplan for aflevering af it-systemer og ny strategi for bevaring27-02-201512121211656461
SundhedsstyrelsenSUM t.o.: Dagsorden til 38. møde i Det Rådgivende Udvalg for Specialeplanlægning den 21. maj 201506-05-201513010081706004
Dansk Acusticusneurinom ForeningRegnskab06-04-201513015131684544
Landsforeningen Downs SyndromDowns syndrom specifikation05-05-201513016511705077
Landsforeningen Downs SyndromRegnskab fra landsforeningen Downs syndrom07-04-201513016511686870
HjerneforumBrev vedr. udsættelse af bog13-04-201513016621704851
Aids Fondet
Aids Fondet
Aflæggelse af regnskab - Aktivitetspuljen 2013 Center for Sex og Sundhed07-04-201513016641685474
Sex og SamfundSex og Samfund Aktivitetspuljen 2013 Regnskab30-03-201513016661682727
Landsforeningen Præmatures VilkårAflæggelse af regnskab - Aktivitetspuljen 2013 - Landsforeningen Præmatures Vilkår14-04-201513016721693660
Dansk Forening for Neurofibromatosis RecklinghausenAfregning af tilskud, NF21-04-201513016751696358
ME ForeningenAflæggelse af regnskab - Aktivitetspuljen 201307-04-201513016761686071
Dansk Horton HovedpineforeningAflæggelse af regnskab - Aktivitetspuljen 201313-04-201513016771704856
Dansk Brystkræft OrganisationAflæggelse af regnskab - Aktivitetspuljen 2013 DBO07-04-201513016791687099
Bloddonorerne i DanmarkRegnskab for aktivitetsstøtte uddelt 2013 Bloddonorerne27-03-201513016841682664
Dansk DystoniforeningDansk Dystoniforening regnskab08-04-201513016851684068
Foreningen det Kardiologiske Syndrom XDelregnskab for anvendelse af aktivitetsmidler for 2013 - Foreningen det Kardiologiske Syndrom X13-04-201513016871705016
LMS Landsforeningen mod Spiseforstyrrelser og SelvskadeLandsforeningen mod Spiseforstyrrelser regnskab 130168930-03-201513016891683164
LMS Landsforeningen mod Spiseforstyrrelser og SelvskadeRevisorerklæring 1301689 - Aktivitetspuljen20-04-201513016891696086
Endometriose ForeningenRegnskab Aktivitetspulje 2013 sags nr. 1301701 - Endometriose Foreningen02-04-201513017011683449
Dansk Cøliaki ForeningAflæggelse af regnskab - Aktivitetspuljen 201307-04-201513017021685533
Landsforeningen for Ufrivilligt BarnløseAflæggelse af regnskab - Aktivitetspuljen 201328-04-201513017061702979
Addison Foreningen i DanmarkAflæggelse af regnskab - Aktivitetspuljen 201307-04-201513017101686124
Addison Foreningen i DanmarkRevideret regnskab 201427-04-201513017101704110
Landsforeningen for Fragilt X Syndrom i DanmarkUdlodningsmidlerne LF Fragilt Syndrom X13-04-201513017131688280
Landsforeningen for Fragilt X Syndrom i DanmarkSeneste regnskab13-04-201513017131688273
KIU - Patientforeningen Kræft I UnderlivetKIU Årsregnskab 2013 fra Revisor Fredericia06-04-201513017141684582
Prostatakræftforeningen PROPADokumentation vedr. udgifter i forhold til tilskud fra Aktivitetspuljen i 2013/2014 på kr. 75.00024-04-201513017231704415
Øjenforeningen - Værn om synetAflæggelse af regnskab - Aktivitetspuljen 201306-04-201513017251684557
Hiv-DanmarkRegnskab for Aktivitetspuljen 2013, Hiv-Danmark10-04-201513017301687811
DGI CDDG Bioethics SekretariatetDH-BIO. Comments on PSY Protocol / Commentaires sur le Protocole PSY30-04-201513018961703313
Statens AdministrationFleksjobordning anmoder om Indberetning af tilskudsmodtagere24-03-201513028351683259
Europarådet - Council of EuropeInsurance: comments from Germany / Assurances : commentaires de l'Allemagne29-04-201513028411702136
FolketingetSUU alm. del - spm. 83305-05-2015SJ-STD-DEPMBHO1705349
SSI
Danske Regioner
Årsopgørelse monitorering af kræftområdet 201405-05-201513045931704905
HjerteforeningenRådighedspuljen - app til hjertesvigtspatienter tilbagebetales10-04-201513051911688482
FolketingetB 127 - Spm. 529-04-2015SJ-STD-DEPDPT1701514
FolketingetB 127 - Spm. 630-04-2015SJ-STD-DEPDPT1703499
Dansk Forening for Neurofibromatosis RecklinghausenDansk Forening for NF, Afregning af tilskud21-04-201514003411696355
Danske PatienterDanske Patienter anmodning om udbetaling sag nr. 140034101-04-201514003411683329
Statens AdministrationSundhed og foreb. - afregning af udlodningsmidler for udlodningsåret 2015 - Danske Spils regnskabsår 201417-04-201514008681693754
SundhedsstyrelsenSST's vurdering af ansøgninger til ludomanipuljen 201529-04-201514010631704842
WHO´s Regionalkontor for EuropaWHO ministermøde i Minsk, Hvide Rusland , 21-22 oktober 201506-05-201514016881705598
FAKS - Foreningen af Kroniske SmertepatienterFAKS Regnskab 2014 side 124-04-201514027561704368
HjerteforeningenAktivitetspuljen 2014 - justering af pilotprojekt: Online-rådgivning til hjertepatienter og risikogrupper målrettet yderområder.08-04-201514027601688431
MigrænikerforbundetUdbetalinsaftilskud 201407-04-201514029121683836
KLKL orienterer om intern videresendelse af invitation vedr. Partnerskab "Mental sundhed på arbejdspladsen"05-05-201514032881704808
RygforeningenRygforeningen, spørgsmål til- regnskab og revision07-04-201514034141683828
FAKS - Foreningen af Kroniske SmertepatienterFAKS Regnskab 2014 side 124-04-201514038921704349
Komiteen for SundhedsoplysningDriftspuljen 2014, Tips lotto, årsregnskab vedhæftet24-04-201514039801704345
Dansk Forening for Neurofibromatosis RecklinghausenAfregning NF21-04-201514040041696360
Danmarks Faste Mission ved FN i GeneveInformal information note on the PPB2016-201705-05-201514041501705337
Anti Doping DanmarkRespons på evalueringstilbud05-05-201514043741705234
Danmarks Faste Mission ved FN i GeneveCandidature Espagne OMS05-05-201514044051705323
 Henvendelse vedr. eksperimentel behandling III01-05-201514057531703237
Eigtved PakhusTilsendelse af opdateret rekvisition06-05-201514060561705979
Rebild KommuneRebild kommune Fremsender regnskab til projektnr. 62151.06-05-201514063161705518
Halsnæs KommuneHalsnæs Kommune Fremsender regnskab til projektnr. 62126.05-05-201514064351705093
FolketingetSUU alm. del - spm. 84006-05-2015SJ-STD-DEPCRV1706020
FolketingetSUU alm. del - spm. 83706-05-2015SJ-STD-DEPCRV1705957
FolketingetSUU alm. del - spm. 83606-05-2015SJ-STD-DEPCRV1705955
FolketingetSUU alm. del - spm. 83906-05-2015SJ-STD-DEPCRV1705959
FolketingetSUU alm. del - spm. 84106-05-2015SJ-STD-DEPCRV1706021
FolketingetSUU alm. del - spm. 84206-05-2015SJ-STD-DEPCRV1706022
FolketingetSUU alm. del - spm. 83506-05-2015SJ-STD-DEPCRV1705954
FolketingetSUU alm. del - spm. 83806-05-2015SJ-STD-DEPCRV1705958
RealdaniaReferat og oplæg jf. Styregruppemøde for Collective Impact Rummelighed for alle06-05-201514067461705243
World Health Organization (WHO)Informal meeting of Ministers of ealth of guinea-worm affected countries.16-04-2015SJ-STD-DEPKHK1696412
 Borgerhenvendelse - vedr. overharmoniske jordstrømme, ønsker dialog03-05-2015SJ-STD-DEPKHK1703271
 Borgerhenvendelse vedr. behandlig for gigt og psoriasis05-05-2015SJ-STD-DEPKHK1704799
FolketingetSUU L 179 - spm. 229-04-201514070301701354
FolketingetSUU L 179 - spm. 329-04-201514070301701355
FolketingetSUU L 179 - spm. 129-04-201514070301701353
Ministeriet for Børn, Ligestilling, Integration og Sociale ForholdMBLIS har modtaget henvendelse fra forening til orientering06-05-201514072811705706
Danske HandicaporganisationerStatus fra Danske Handicaporganisationer - Det Rådgivende Praksisudvalg30-04-201514075061705437
Næstformændene i Regionernes HovedsamarbejdsudvalgÅbent brev: Regering og regioner gambler med sundhedsvæsenet05-05-201515000021704897
 Borgerhenvendelse vedr. behandlig for gigt og psoriasis05-05-201515000051704801
Institute for Cultural Diplomacy (ICD)Keynote Speaker Invitation - Cyprus Economic Forum 2015 (Nicosia; May 27th - 30th)17-04-201515000111694119
Dansk SygeplejerådInvitation til valgmøde i maj 201527-04-201515000111700112
Landsforeningen for PTSD i DanmarkLandsforeningen for PTSD i Danmark ANSØGNING04-04-201515000671683470
Dansk Forening for Neurofibromatosis RecklinghausenDansk Forening for NF Ansøgning Rådighedspuljen 201524-04-201515000671704301
Alopecia Areata ForeningenAlopecia Areata søger Udlodningsmidler03-05-201515000671703853
 Ideoplæg - bog om kognitiv metode29-01-201515000671693675
Reality CreatorReality Creator ansøgning28-04-201515000671703930
Danmarks Faste Mission ved FN i Geneve2013 and 2014 PIP Partnership Contribution (PC) Collection Results05-05-201515002631705333
Danmarks LungeforeningInput til forløbsplaner06-05-201515003331705658
Randers KommuneRettelse til huskdetblå.dk06-05-201515003371705768
PatientombuddetRettelser om det blå kort på POB's hjemmeside06-05-201515003371705777
Cryos International - Denmark ApsNy henvendelse fra Cryos vedr. LBK's anvendelsesområde m.v.05-05-201515009021704796
STOFE-mail om møde med R. Dreifuss og T. Stoltenberg om UNGASS06-05-201515009631705807
Statens Serum InstitutRapport for februar 201504-03-201515010031705258
Statens Serum InstitutRapport for april 201506-05-201515010031705250
Statens Institut for FolkesundhedUdkast til spørgeskema om partnerskaber03-05-201515010351705447
StatsministerietAnmodning om besvarelse af borgerhenvendelse vedr. omskæring27-04-201515011871699954
ArbejdsskadestyrelsenVedr. koordinering af borgerhenvendelse af Franz Trnka17-03-201515012561671977
BeskæftigelsesministerietVedr. koordinering af borgerhenvendelse af Franz Trnka17-03-201515012561672442
Dansk Selskab for Almen Medicin (DSAM)Vedr. betaling for mødeforplejning m.v.29-04-201515012721702662
FolketingetSUU alm. del - Spm. 617, 618 og 622(597-626)26-02-201515012761654750
FolketingetSUU alm. del - Spm. 562-596 (564 foreløbigt svaret)26-02-201515012761654506
Region MidtjyllandRegion Midtjylland Anmodning om udbetaling til projektnr. 49805.06-05-201515013631705632
FolketingetSUU alm. del - spm. 84306-05-2015SJ-STD-DEPASFA1706023
RigshospitaletSMB sender accept af tilskudsbetingelser05-05-201515014831705101
Danske Regioner2. Danske Regioners høringssvar fsva. udmøntning af midler fra Aftale om Finansloven for 2015 til øget kapacitet på medicinske og geriatriske sygehusafdelinger04-05-201515015331703614
SundhedsstyrelsenBidrag til afsnit om målgruppe UDKAST05-05-201515018451706112
Dansk Selskab for Almen Medicin (DSAM)Udkast til arbejdspapir vedr. møde den 7. maj 201505-05-201515018461704561
TandlægeforeningenVedr. Invitation til ministeren - Tandlægeforeningens Årskursus27-03-201515020701681728
TandlægeforeningenInvitation og program til Tandlægeforeningens Årskursus 201517-02-201515020701647964
Foreningen MisbrugsportalenAnsøgning om tilskud fra Aktivitetspuljen Misbrugsportalen07-04-201515021441685507
 Borgerhenvendelse - alt om kost, spædbørn og mælk03-05-201515021801703272
 Svar fra borgeren på aktindsigtsanmodningen28-04-201515021961705625
FolketingetSUU alm. del - spm. 77009-04-201515022171686277
FolketingetSUU alm. del - spm. 76709-04-201515022171686272
FolketingetSUU alm. del - spm. 76609-04-201515022171686271
FolketingetSUU alm. del - spm. 76809-04-201515022171686275
FolketingetSUU alm. del - spm. 76909-04-201515022171686276
FolketingetSUU alm. del - spm. 76509-04-201515022171686270
Landsforeningen SpædbarnsdødTips Aktivitetspuljen 201510-04-201515022491687777
FolketingetSUU alm. del - Spm. 77209-04-201515023101686603
Statens Serum InstitutIndkaldelse af bidrag til udgiftsopfølgning 1, 2015 - Statens Serum Institut - 2. bidrag - manglende afvigelsesforklaringer23-04-201515023581705555
Statens Serum InstitutBidrag til udgiftsopfølgning 1, 2015 - Statens Serum Institut - Afvigelsesforklaringsdokument24-04-201515023581705562
Statens Serum InstitutBidrag til udgiftsopfølgning 1, 2015 - Statens Serum Institut - 2. bidrag vedr tekstmæssige rettelser til skabelon 123-04-201515023581705548
FolketingetSUU alm. del - Spm. 79214-04-201515024011689742
AdipositasforeningenAnsøgninger Aktivitetspuljen 201514-04-201515024221689578
HjerneforumSUM-ansoegningsskema-15-04-2014114-04-201515024331693788
HjerteforeningenAktivitetspuljen_ansøgning_2015_Hjerteforeningen17-04-201515024761694585
PatientdataforeningenAnmodning om aktindsigt vedr. kommissorium for arbejdsgruppe og interessentgruppe om sundhedstjek02-05-201515024781703168
Dansk Forening for Neurofibromatosis RecklinghausenREVIDERET ansøgning om Udlodningsmidler - Aktivitetspuljen 201527-04-201515024931704091
LMS Landsforeningen mod Spiseforstyrrelser og SelvskadeSøger udlodningsmidler til aktivitetspuljen 201514-04-201515025031690143
VaccinationsforumSøger aktivitetspuljen 201506-04-201515025501683131
Dansk Skoliose ForeningAnsoegningsskema-aktivitetspuljen-201512-04-201515025541696362
Kræftforeningen De Aktive
Kræftforeningen De Aktive
ansøgning 2015/Kræftforeningen De Aktive09-04-201515025551696370
Kræftforeningen De Aktive
Kræftforeningen De Aktive
uddybende bilag 2015 Kræftforeningen De Aktive09-04-201515025551696377
HjernetumorForeningenAnsøgning om udlodningsmidler fra Aktivitetspuljen09-04-201515025561696379
FolketingetSUU alm. del - Spm. 80921-04-201515025741696058
FolketingetSUU alm. del - Spm. 80821-04-201515025741696056
Hvidovre HospitalHvidovre Hospital sender status for revisionsgennemgangen for Videnscenter til forebyggelse af rusmiddelskader hos børn04-05-201515025971704291
SikkerhedsstyrelsenHenvendelse om svar på borgerhenvendelse om lattergas06-05-201515026121706039
FolketingetSUU alm. del - Spm. 82223-04-201515026181698185
FolketingetSUU alm. del - Spm. 82323-04-201515026181698191
FolketingetSUU alm. del - Spm. 82123-04-201515026181698181
FolketingetSUU alm. del - Spm. 82023-04-201515026191698175
FolketingetSUU alm. del - Spm. 81823-04-201515026191698170
FolketingetSUU alm. del - Spm. 81923-04-201515026191698173
FolketingetSUU alm. del - spm. 82423-04-201515026341698302
Aleris PrivathospitalAleris-Hamlets kommentar til kritisk læserbrev20-04-201515026471701065
FAKS - Foreningen af Kroniske SmertepatienterAnsøgningskema30-04-201515027051702472
PatientombuddetBidrag fra POB vedr. Klarmelding til obligatorisk Digital Post for borgere og virksomheder06-05-201515027121705678
 Klage over Sundhedsstyrelsens gebyr vedr. salg af håndkøbsmedicin25-04-201515027171699504
SundhedsstyrelsenSSt morgenstatus06-05-201515027581705426
SundhedsstyrelsenSST eftermiddagsstatus05-05-201515027581705427
Danske RegionerHenvendelse vedr. tandklagesystemet04-05-201515027821705893
TandlægeforeningenVedr. deltager i møde om tandklagesystem06-05-201515027821705539
Tandlægeforeningen
Danske Regioner
Tanlægeforeningen - Deltagelse i møde om tandklagesystemet04-05-201515027821705320
 Borgerhenvendelse vedr. kosmisk stråling hos flyvende passagere29-04-201515027901701395
JustitsministerietOversender henvendelse vedr. patienters ret til at få udleveret deres patientdagbog04-05-201515027911703589
FolketingetSUU alm. del - spm. 83204-05-201515027961704627
Dansk SocialrådgiverforeningArbejdsgruppe om ydelsesregistreringerne i psykiatrien05-05-201515027981705969
FolketingetSUU alm. del - Spm. 81723-04-201515028041697654
JustitsministerietIndkaldelse til møde om lovforslag, EU-rettet og Den Europæiske Menneskerettighedskonvention30-04-201515028191702487
 Borgerhenvendelse om livstestamente04-05-201515028231704778
SundhedsstyrelsenSvar fra SST på spm. om ældre udgave af livstestamentet06-05-201515028251705723
Statens Seruminstitut Artillerivej 5Seruminstituttet fastholder sit afslag på udlevering af oplysninger fra Lægemiddelstatistikregistret06-05-201515028301705755
Statens Seruminstitut Artillerivej 5Seruminstituttets videresendelse af klage over afslag på udlevering af oplysninger fra Lægemiddelstatistikregistret30-04-201515028301705748
 Borgerhenvendelse - ønsker ved lov at alle skal være organdonorer04-05-201515028331703599
FolketingetSpm. S 1193 - Trukket06-05-201515028361705769
FolketingetSpm. S 119406-05-201515028361705778
FolketingetSpm. S 119906-05-201515028411705775
FolketingetSpm. S 119506-05-201515028421705770
 Borgerhenvendelse - vedrørende ændring af forvaltningen af det blå kort - flyttet til Udbetaling Danmark30-04-201515028451703205
Folkekirkens Uddannelses- og VidenscenterInvitation til konference om folkekirken og ældre borgere04-05-201515028461704517
Ældre SagenÅrsrapport 2014 fra Ældre Sagen30-04-201515028471702745