Fra: 26-10-2015 til: 26-10-2015
Indgående post
 
Afsender/modtagerEmneBrevdatoSagsnrDokumentnr
EnergistyrelsenHøring om forslag til ændring af lov om fremme af vedvarende energi21-10-2015SJ-STD-SUMLLU1801454
Guldborgsund KommuneHenvendelse fra kommune om retten til at få befordring eller befordringsgodtgørelse21-10-2015SJ-STD-SUMLLU1800950
Folketinget
MF Stine Maiken Brix
FIU L 1 - spm. 2826-10-2015SJ-STD-SUMMPE1805022
FolketingetFIU L 1 - spm. 2926-10-2015SJ-STD-SUMMPE1805023
FolketingetForespørgsel F 526-10-2015SJ-STD-SUMMPE1805010
Nationalt Videnscenter for Demensbudgetjustering22-10-201509011101804204
Dansk Børne Astma Centerplan og budget 201522-10-201509035161804176
Amager og Hvidovre HospitalAfrapportering25-10-201510008201803945
 Borgerhenvendelse - skriver bachelor om nedbringelse og forebyggelse af tvang - hvor mange penge bliver der brugt?22-10-201510051491802434
UdenrigsministerietElection of the Co-Chair21-10-201510074721802511
UdenrigsministerietAUpdated List of Civil Experts21-10-201510074721802575
KLKL's økonomisk høringssvar vedr. dut-afregning 2015 om hospicepladser fra kræftplan III13-03-201511067011667104
Miljø- og FødevareministerietIndkaldelse og materiale til møde i Specialudvalget for Fødevare-, Landbrugs- og Fiskerispørgsmål i EU23-10-201511117101804011
Udenrigsministeriet"GIF - Euratom Coordination Meeting" - Brussels, 10 November 201523-10-201512041201802577
Migræne og Hovedpineforeningensags nr. 1205726 Aflæggelse af regnskab.07-01-201512057261621347
KORAReferat af bestyrelsesmøde 6. marts 201517-03-201512100281671220
KORAReferat af bestyrelsesmøde 27. november 201409-03-201512100281678917
KORADagsorden til bestyrelsesmødet den 6.3.201527-02-201512100281657985
JustitsministerietJM's kontaktperson vedr. DH-BIO forsikringsdata14-10-201513028411803826
KORAgebyrer ved udeblivelser27-02-201513039231673469
Miljø- og FødevareministerietEU-specialudvalget vedr. miljø - rammenotat22-10-201514011001802400
Miljø- og FødevareministerietEU-specialudvalget vedr. miljø - Rammenotat vedr udledninger ved virkelig kørselsforhold (real driving emission)23-10-201514011001804009
Rigsombudsmanden i GrønlandMeddeler at henvendelsen er videresendt til Grønlands selvstyre23-10-201514019901803944
 Borgerhenvendelse vedr. beregninger og planlægning af sygehusdrift11-10-201514048321794718
Foreningen Det Sociale NetværkKontrakt retur (ENDELIG)23-10-201514074601803316
KongehusetMail til hoffet- Udkast til tale, program og minutplan23-10-201514074601803561
 Borgerhenvendelse - fremsender debatindlæg23-10-201515000051803997
 Borgerhenvendelse - En ny og bedre måde at anskue landbrug/natur på!26-10-201515000051804121
Miljø- og FødevareministerietSvar vedr. overtagelse af henvendelse vedr. landbrug/natur26-10-201515000051804595
FolketingetUbesvarede spørgsmål i REU uge 4426-10-201515000141804164
Foreningen UnikForeningen Unik tilføjelse til ansøgning26-10-201515000671804611
KLIndbydelse til KL's Social- og Sundhedspolitiske Forum den 28. og 29. maj 201527-02-201515002091656130
DiabetesforeningenDiabetesforeningens 75 års jubilæum21-10-201515002111804249
Dansk SygeplejerådVedr. analyse af DSR´s politiske interessevaretagelse21-10-201515002111804250
StatsministerietMinistres brug af sociale medier20-10-201515002111804226
World Health Organization (WHO)Governance Reform, Geneva, 10 to 11 December 201514-10-201515002631799543
Statens Serum InstitutInvitation til møde vedr. kliniske kvalitetsdatabaser26-10-201515005051804941
CSC Danmark A/SSUM - Møde vedr. aflevering af data fra Region Hovedstaden04-06-201515007061802581
Statens Serum InstitutSSI: Til arbejdsgruppens kommentarer: undersøgelser, infografikker etc.23-10-201515010631805074
Statens Serum InstitutSSI: Til arbejdsgruppens kommentarer: undersøgelser, infografikker etc.22-10-201515010631805089
Komiteen for SundhedsoplysningMateriale til tryk (folder, plakat og dialogark) - endelig godkendelse26-10-201515010631805112
LægeforeningenLægeforeningen: Endelig plakat og folder til arbejdsgruppens endelige godkendelse23-10-201515010631804340
Dansk Selskab for Almen Medicin (DSAM)DSAM: Kommentarer til budskaber25-10-201515010631804322
Statens Serum InstitutSSI del 2: Endelig plakat og folder til arbejdsgruppens endelige godkendelse23-10-201515010631804349
Statens Serum InstitutSSI: Endelig plakat og folder til arbejdsgruppens endelige godkendelse23-10-201515010631804344
Komiteen for SundhedsoplysningTV-spot om Antibiotikadag26-10-201515010631804321
SundhedsstyrelsenSundhedsstyrelsen: Endelig plakat og folder til arbejdsgruppens endelige godkendelse23-10-201515010631804342
Den Danske DyrlægeforeningVedr. opfølgning på første møde i DANMAP-arbejdsgruppen26-10-201515011451804973
Greve KommuneGreve Kommune Afslutning af projektnr. 22303.26-10-201515013271804173
Skive KommuneSkive Kommune Fremsender revideret budget til projektnr. 22308.26-10-201515013321804869
Randers KommuneRanders Kommune Ansøgning om forlængelse af projektnr. 65206.26-10-201515013421804309
PS Landsforening - Pårørende til spiseforstyrredePS Landsforening Regnskab til projektnr. 23501.26-10-201515013721804302
Dansk Selskab for Almen Medicin (DSAM)Skriftlige bemærkninger til diabetes-anbefalinger fra DSAM25-10-201515014281804087
Danske RegionerSkriftlige bemærkninger til diabetes-anbefalinger fra Danske Regioner26-10-201515014281804182
Danske BioanalytikereHøringssvar fra Danske Bioanalytikere vedr. lovforslag om ændring af lov om assisteret reproduktion23-10-201515018231803331
DatatilsynetHøringssvar fra Datatilsynet vedr. lovforslag om ændring af lov om assisteret reproduktion23-10-201515018231804685
Diabetesforeningenmindre justering af budget23-10-201515022421804139
 Borgerhenvendelse - vilkårene for medicin mod hepatitis C23-10-201515033461802940
Statens Serum InstitutDagsorden og materiale til arbejdsgruppens møde d. 22. 1015-10-201515035531804052
Region SyddanmarkKommentarer til dagsorden og materiale til arbejdsgruppens møde d. 22. 1022-10-201515035531804032
Esbjerg KommuneInvitation til besøg hos Hudevad Care/Ribe Jernindustri A/S i Ribe22-10-201515038891802396
 Invitation til at tale ved psykiatri julearrangement den 13. december i Valby26-10-201515038891804971
 Skoleelev - spørgsmål om Venstres ældre- og sundhedspolitik26-10-201515040781804805
Kræftens BekæmpelseOpfølgning på møde onsdag26-10-201515048291804103
SundhedsstyrelsenSST eftermiddagsstatus16-10-201515049271804902
SundhedsstyrelsenSST morgenstatus22-10-201515049281804875
SundhedsstyrelsenSST eftermiddagsstatus20-10-201515049281804879
SundhedsstyrelsenSST morgenstatus20-10-201515049281804882
SundhedsstyrelsenSST eftermiddagsstatus19-10-201515049281804884
SundhedsstyrelsenSST morgenstatus19-10-201515049281804895
Sveriges RadioIntervju Sveriges radio20-10-201515049281804908
DEUTSCHLAND RADIORequest for an Interview21-10-201515049281805012
SundhedsstyrelsenSST eftermiddagsstatus23-10-201515049281804850
Kirkens KorshærVedr. interview21-10-201515049281805030
Onkologisk TidsskriftInterview med Onkologisk Tidsskrift21-10-201515049281805035
 Stavefejl20-10-201515049281805037
AltingetPaneldebat om demens19-10-201515049281805044
Den danske ambassade i Portugal - Embaixada Real da DinamarcaDet danske sundhedssystem19-10-201515049281805046
SundhedsstyrelsenSST morgenstatus21-10-201515049281804877
SundhedsstyrelsenSST morgenstatus23-10-201515049281804868
SundhedsstyrelsenSST eftermiddagsstatus22-10-201515049281804874
SundhedsstyrelsenSST eftermiddagsstatus21-10-201515049281804876
SikkerhedsstyrelsenVedr. sikkerhedsstyrelsens fyrværkerikampagne19-10-201515053351803641
 Borgerhenvendelse vedr. bidrag til Ekstra Bladets debat17-09-201515057631778942
DSV A/SDSV Solutionbs A/S tilbyder transportservice ifm stand på Lægedage21-10-201515057991803922
SundhedsstyrelsenSST: Aktivitetsforslag til lægedage 201522-10-201515057991805096
Bella CenterBella Center fremsender ordrebekræftelse19-10-201515057991803913
Bella CenterBella Center fremsender ordrebekræftelse på forplejningsbestilling22-10-201515057991803929
Bella CenterVedr. pris ved bestilling til lægedage 201522-10-201515057991804070
Fredericia KommuneKvitteringssvar fra Fredericia Kommune vedr. kommunalt tilskud til fødeklinik23-10-201515059491804128
 Genhenvendelse efter svar på henvendelse vedr. klage over tandlægeregning25-10-201515059651804025
Region MidtjyllandRegion Midt tilføjelse til dagsorden til møde om skærpet tilsyn med DNU, 27. oktober 2015 i Aarhus26-10-201515059731804199
 Borgerhenvendelse - hvordan sikrer jeg mig mod at min bror kontaktes som nærtstående14-09-201515060581776091
 Vedr. aktindsigtsanmodning om Cochrane-centeret (fra Cochrane)20-10-201515060651804487
LægemiddelstyrelsenBidrag til besvarelse af borgerhenvendelse om udlevering af udløbet medicin22-10-201515061121802393
Statens Serum InstitutBilag til Udgiftsopfølgning 3 2015 - Statens Serum Institut - 3. bidrag22-10-201515061971804695
Statens Serum InstitutOpfølgning på faglige mål - udgiftsopfølgning 3, 201523-10-201515061971804174
PatientombuddetUdgiftsopfølgning 3, 2015 - Patientombuddet, bidrag 214-10-201515062011804646
NaturstyrelsenBidrag til besvarelsen af EFK alm. del - spm. 1123-10-201515062061804184
 Tak for svar på henvendelse vedr. børns ret til lægehjælp i Danmark26-10-201515062221804031
Social- og IndenrigsministerietGlobal plan of action to strengthen the role of the health system in adressing interpersonal violence22-10-201515062371804387
FødevarestyrelsenBilleder fra Expert meeting AMR20-10-201515062441805166
Statens Serum InstitutProjektinitiering Windows 2003 - tilrettet20-10-201515062531804702
 Sender henvendelsen igen21-10-201515064011800482
 Borgerhenvendelse - spareforslag på sygehusene20-10-201515064101800473
 Borgerhenvendelse - vedr. behandling af søn14-10-201515064281796619
Region SjællandRykker for svar. vedr. adgang til relevante oplysninger i sundhedsjournaler i kvalitativt studie22-10-201515064981804088
Region SjællandHenvendelse fra Region Sjælland om adgang til relevante oplysninger i sundhedsjournaler i kvalitativt studie21-09-201515064981804084
Region MidtjyllandHenvendelse fra Region Midt om juridiske udfordringer i arbejdet på de klinisk genetiske afdelinger21-09-201515064991804114
Berlingske TidendeRapport fra Kræftens Bekæmpelse26-10-201515065031804977
LMS Landsforeningen mod Spiseforstyrrelser og SelvskadeInterview med sundhedsministeren23-10-201515065031804979
SundhedsstyrelsenSST morgenstatus26-10-201515065031804831
SundhedsstyrelsenSST eftermiddagsstatus26-10-201515065031805097
Dagbladet PolitikenTolke26-10-201515065031804829
 Borgerhenvendelse - hvor kommer pengene fra?16-10-201515065121798051
SundhedsstyrelsenSmittegrupper20-10-201515065161804440
FinansministerietFra Finansministeriet: Udflytning af statslige arbejdspladser - skabeloner vedr. implementeringsplaner, økonomi, opfølgning mv.23-10-201515065171804455
BygningsstyrelsenIndledende møde i Bygningsstyrelsen vedr. lokalisering af Styrelsen for Patientsikkerhed26-10-201515065171804453
Den danske ambassade i SydkoreaForespørgelse fra den danske ambassade i Seoul22-10-201515065201804635
SundhedsstyrelsenVedr. IAS Conference on HIV Science26-10-201515065271804841
Region MidtjyllandKvartalsrapport kvalitetsfondsprojekterne pr. 30. juni 201501-10-201515065281804885
Region MidtjyllandLedelsesunderskrevet kvartalsrapport pr. 30.6.201506-10-201515065281804900
Hillerød HospitalHillerød Hospital - spørgsmål vedr. behandling af person fra Vietnam mod betaling26-10-201515065311805029
Universitetssygehuset i NordnorgeSvar fra Universitetssygehuset i Nordnorge: Hotelværelse den 5.-6. november i forbindelse med det nordiske psykiatritopmøde26-10-201515065321805206
HjärnkollSvar fra Hjärnkoll: Hotelværelse den 5.-6. november i forbindelse med det nordiske psykiatritopmøde26-10-201515065321805205
Nordisk MinisterrådSvar fra nordisk ministerråd: Overnatning til tolke22-10-201515065321805201
Foreningen Det Sociale NetværkSvar fra Det Sociale Netværk vedr. flybilletter22-10-201515065321805200
Hotel ØsterportMailkorrespondance vedr. booking af hotelværelser til otte personer21-10-201515065321805188
Foreningen Det Sociale NetværkMail fra Det Sociale Netværk: Reservering af hotelværelser20-10-201515065321805160
Foreningen Det Sociale NetværkOrienteringsmail fra Det Sociale Netværk: Afbestilling af Hotel Danmark19-10-201515065321805149
Nordisk MinisterrådMail fra nordisk ministerråd:Overnatning til tolke19-10-201515065321805155
Foreningen Det Sociale NetværkMail fra Det Sociale Netværk: Hotelværelser19-10-201515065321805123
Nasjonalt kompetansesenter for psykisk helsearbeidSvar fra Nasjonalt kompetansesenter for psykisk helsearbeid: Booking af hotelværelser til Psykiatritopmødet15-10-201515065321805121
Universitetssygehuset i NordnorgeSvar fra Universitetssygehuset i Nordnorge: Booking af hotelværelser til Psykiatritopmødet14-10-201515065321805118
Region NordjyllandSvar fra Region Nordjylland: Booking af hotelværelser til Psykiatritopmødet14-10-201515065321805111
HjärnkollSvar fra Hjärnkoll: Booking af hotelværelser til Psykiatritopmødet14-10-201515065321805110
Nordisk Minister RådSvar fra nordisk ministerråd: Overnatning til tolke14-10-201515065321805095
Foreningen Det Sociale NetværkMail fra Det Sociale Netværk: Hotelovernatninger til oplægsholdere12-10-201515065321805061
 Borgerhenvendelse om medicinpriser21-10-201515065331801503
 Borgerhenvendelse vedr. HPV vaccinen21-10-201515065341800955
Ældre SagenTo nye publikationer om ældres tand- og mundsundhed01-09-201515065351778542