Fra: 09-10-2015 til: 11-10-2015
Indgående post
 
Afsender/modtagerEmneBrevdatoSagsnrDokumentnr
Landsforeningen SpædbarnsdødReminder om event den 15. oktober 2015 på Christiansborg Slotsplads09-10-2015SJ-STD-SUMAI1793895
 Mail til hjerteforeningens direktør og bestyrelsesformand vedr. vindmøllestøj09-10-2015SJ-STD-SUMAI1793530
SundhedsstyrelsenInformation om obligatorisk digital ansøgning om individuelle medicintilskud fra 15.11.15 fra SST.02-10-2015SJ-STD-SUMDRA1793647
MedComKvittering for henvendelse og tidshorisont for svar.09-10-2015SJ-STD-SUMDRA1794179
Danmarks Faste Mission ved FN i GeneveFirst WHO Global Meeting of National NCD Programme Directors and Managers (Geneva, 15-17 February 2016) - INVITATION06-10-201510016061793848
ForsvarsministerietSEMINAR VEDR. NATOS CIVILE BEREDSKABSPLANLÆGNING (CEP)07-10-201510074721794194
Region SjællandRegion Sjælland giver status for revisorpåtegnet regnskab og slutstatus vedr. Sundhedshus Kalundborg09-10-201511038081794207
Danmarks faste repræsentation ved den Europæiske UnionEU-rep.: Møde i atomarbejdsgruppen den 5. oktober 201506-10-201512041201791725
Region HovedstadenRegion Hovedstaden - Pulje til styrket indsats for unge med hjerneskade - puljen 2012-2015.08-10-201512056001793508
Odense KommuneUdbetalingsanmodning projekt Stofindtagelsesrummet i Odensen Kommune08-10-201513044821793474
Novo Nordisk FondenTil Novo Nordisk: Referat af 1. møde i Advisory Board for PROCRIN08-10-201514057681793913
LundbeckfondenTil Lundbeckfonden: Referat af 1. møde i Advisory Board for PROCRIN08-10-201514057681793910
LægeforeningenHenvendelse fra Lægeforeningen om cirkulære om offentliggørelse af afgørelser m.v. i tilsynssager09-10-201514064131794009
FolketingetSUU alm. del - Spm. 1509-10-2015SJ-STD-DEPOGM1794228
FolketingetSUU alm. del - Spm. 1409-10-2015SJ-STD-DEPOGM1794227
FolketingetSUU alm. del - Spm. 1209-10-2015SJ-STD-DEPOGM1794216
FolketingetSUU alm. del - Spm. 1309-10-2015SJ-STD-DEPOGM1794226
FolketingetF 109-10-2015SJ-STD-DEPOGM1793852
FolketingetSUU alm. del - Spm. 908-10-2015SJ-STD-DEPOGM1794046
FolketingetSUU alm. del - Spm. 1008-10-2015SJ-STD-DEPOGM1794051
FolketingetSUU alm. del - Spm. 1109-10-2015SJ-STD-DEPOGM1794212
 Rykker for svar på henvendelse forespørgsel vedr. forvaltningsretlige regler i sundhedsvæsnet09-10-2015SJ-STD-DEPKHK1793609
FolketingetSUU alm del spm 5 OMTRYKT (Ændret adressat)09-10-201515000141794055
FolketingetSUU alm del spm 244 OMTRYKT (Ændret adressat)09-10-201515000141794167
FolketingetSUU alm del spm 227 OMTRYKT (Ændret adressat)01-10-201515000141794223
FinansministerietTil DC-kredsen om obligatorisk tilsynskoncept og guide til implementering af SO2700129-09-201515002111794180
WHO´s Regionalkontor for EuropaData on tuberculosis of denmark and Greenland02-10-201515008151792645
Region SyddanmarkRegion Syddanmark Tilbagesender accept af tilskudsbetingelser for 2015 til projekt 65303.09-10-201515012831793821
CSC Danmark A/SESDH opgradering. Videoer om Workzone til brug for test08-10-201515014901794159
Landsforeningen LænkenUdbetaling07-10-201515025011793625
Astma Allergi Foreningenudbetalingsanmodning06-10-201515025461793611
Kræftforeningen De AktiveUdbetaling07-10-201515025551793632
Region MidtjyllandSvar til Region Midtjylland vedr juridiske barrierer i forbindelse med telemedicinsk sårvurdering08-10-201515026601793557
Ældre SagenÆldre Sagen - Høringssvar - sundhedsloven09-10-201515028981794019
JordemoderforeningenJordemoderforeningen - Høringssvar - ændring af sundhedsloven09-10-201515028981794007
LægeforeningenLægeforeningen - Høringssvar - ændring af sundhedsloven09-10-201515028981793916
Dansk Psykiatrisk SelskabDansk Psykiatrisk Selskab - Høringssvar - sundhedsloven09-10-201515028981793527
Danske RegionerDanske Regioner - høringssvar - ændring af sundhedsloven09-10-201515028981793607
Etisk Råd og Den Nationalvidenskabsetiske komitéEtisk Råd - Høringssvar - sundhedsloven09-10-201515028981793524
Region Midtjyllandaccept fra Region Midtjylland09-10-201515035171794399
Gladsaxe KommuneKommune har bedt hospital om uddybende oplysninger - vender tilbage herefter09-10-201515035711794112
MødrehjælpenFremsender opdateret notat om abortrådgivningen til invitation om møde med Mødrehjælpen08-10-201515038891793114
 Invitation til besøg hos ældre praktiserende børnelæge i Aalborg til drøftelse af et anderledes og effektivt sundhedsvæsen.08-10-201515038891793002
Sex og SamfundInvitation til åbning af Uge Sex 2016 d. 8. februar07-10-201515038891792580
Tivoli A/SInvitation til premiere på Come Toghether 12. november kl. 20 i Tivolis Koncertsal08-10-201515039071793598
SundhedsstyrelsenInput til ebola konference09-10-201515044851793571
 Vedr. Miljø- og Fødevareministerens svar på henvendelse om vindmøllestøj08-10-201515044881793415
Region Hovedstadens Psykiatrivedr. manglende bilag til aktindsigt i oplysninger om elektriske behandlingsapparater07-10-201515045581792232
SundhedsstyrelsenSST eftermiddagsstatus08-10-201515049261793548
SundhedsstyrelsenSST morgenstatus09-10-201515049261793546
Foreningen Det Sociale NetværkAktindsigtsanmodning fra Det Sociale Netvær Vedr. ansøgning til puljen om mental sundhed på arbejdspladsen25-09-201515051121794375
Odense KommuneBidrag fra Odense Kommune08-10-201515053951793433
Danmarks ApotekerforeningPåmindelse vedr. prisfastsættelse af influenzavacciner08-10-201515054181794101
LægemiddelstyrelsenKopi af henvendelse fra Lif om selvvalg til Lægemiddelstyrelsen.09-10-201515055601793503
UdenrigsministerietUdkast til brev og status09-10-201515060161793986
UdenrigsministerietEmbassy of Denmark in Moscow - visit of Moscow city health delegation09-10-201515060251794366
Healthcare Denmark Forskerparken 10HSUM-repræsentant til WHINN09-10-201515060251794367
 Borgerhenvendelse vedr. tilskud til kolesterolsænkende medicin04-10-201515061131789638
 Borgerhenvendelse - lukning af Livsliniens natåben29-09-201515061141787028
 Borgerhenvendelse - fjernelse af støtte til selvmordsområdet01-10-201515061151788173
 Borgerhenvendelse vedr. HPV04-10-201515061171789825
 Vedr. Livslinien08-10-201515061181793543
 Borgerhenvendelse - medicintilskud til folkepensionister05-10-201515061191790474
 Lukning af livslinjens nattilbud08-10-201515061201793501
 Lukning af Livsliniens rådgivning om natten!08-10-201515061211793468
 Borgerhenvendelse - forespørgsel vedr. medicinsk cannabis06-10-201515061231791631
 Lukning af livlinen om Natten08-10-201515061241793486
 Livslinien08-10-201515061251793549
 Livslinien08-10-201515061261793479
FolketingetSUU alm. del - Spm. 407-10-201515061271792649
FolketingetSUU alm. del - Spm. 307-10-201515061271792646
 Lukning af Livslinien09-10-201515061281793438
WHO´s Regionalkontor for EuropaQuestionnaire: International Code of Marketing of Breast-milk Substitutes and subsequent WHA resolutions - DEN07-10-201515061301793741
Direktoratet for KriminalforsorgenIndkaldelse til møde vedr. sundhedsbetjeningen i Kriminalforsorgen den 19. oktober 201505-10-201515061381790459
 Orientering om patienterstatningsafgørelser vedr. mulige bivirkninger efter vaccination mod HPV08-10-201515061501794091