Fra: 14-01-2015 til: 14-01-2015
Indgående post
 
Afsender/modtagerEmneBrevdatoSagsnrDokumentnr
FolketingetSUU alm. del - Spm. 37712-01-2015SJ-STD-SUMHBJ1624621
FolketingetSUU alm. del - Spm. 37512-01-2015SJ-STD-SUMHBJ1624615
FolketingetSUU alm. del - Spm. 37612-01-2015SJ-STD-SUMHBJ1624618
Landsforeningen LEVMødetilmelding09-01-201509069421625146
LægeforeningenBekræftelse på mødedeltagelse fra Lægeforeningen14-01-201509069421625967
Danske RegionerOK-Nyt 003-15 fra Regionernes Lønnings- og Takstnævn - rettelse til ok-nyt 026-1409-01-201509091761622336
Danske RegionerOK-Nyt 002-15 fra Regionernes Lønnings- og Takstnævn07-01-201509091761622518
Danske RegionerOK-Nyt 001-2015 fra Regionernes Lønnings- og Takstnævn12-01-201509091761623557
Danske RegionerOK-Nyt 001-15 fra Regionernes Lønnings- og Takstnævn05-01-201509091761619094
Danske RegionerGenfremsendelse af OK-Nyt 031-14 fra Regionernes Lønnings- og Takstnævn05-01-201509091761619078
Danske RegionerGenfremsendelse OK-Nyt 031-14 fra Regionernes Lønnings- og Takstnævn05-01-201509091761619071
Danske RegionerOK-Nyt 002-15 fra Regionernes Lønnings- og Takstnævn07-01-201509091761620305
Danmarks faste repræsentation ved den Europæiske UnionKommissionens kvittering for modtagelse af EU-repræsentationen skrivelse vedr. udnævnelse af ny suppleant i Det Europæiske Lægemiddelagenturs bestyrelse14-01-201510007351625496
Bysted A/SSidste fakturatjek13-01-2015SJ-STD-DEPSHA1625618
UdenrigsministerietAttachémøde om medicinsk udstyr - kapitel 213-01-201510080011625264
UdenrigsministerietEU-rep: Indberetning fra lægemiddelgruppemødet den 9. januar 2015: Forordningerne om medicinsk udstyr (kapitel 1 om anvendelsesområde)13-01-201510080011624812
UdenrigsministerietEU-rep: Forventninger til Letlands EU-formandskab foråret 2015 på sundhedsområdet09-01-201510080011623128
UdenrigsministerietStart with Denmark - The heart of life sciences for research and business09-01-201511068971625154
LægeforeningenSpørgsmål om forsikringspligt for alkoholambulatorium13-01-201513004391625233
PatientombuddetPatientombuddets svar vedr. nyt skema fra DG-Sanco14-01-201513048641625987
European Commission (Kommissionen for den Europæiske Union)DG-Sanco sender questionnaire - Directive 2011/24/EU14-01-201513048641625711
European Commission (Kommissionen for den Europæiske Union)DG-Sanco informerer om snarlig udsendelse af spørgeskema13-01-201513048641625798
European Commission (Kommissionen for den Europæiske Union)DG-Sancos svar vedr. nyt spørgeskema14-01-201513048641625988
Folketingets OmbudsmandDagsorden til brug for møde 14. januar 201507-01-201513049051620544
Styrelsen for Arbejdsmarked og RekrutteringValideringsseminar 16. januar 2015 - flyttes13-01-201514014751625291
Foreningen Det Sociale Netværksvar vedrørende afrapportering for satspuljemidler.14-01-201514019061625642
Næstved SygehusVedr. udbetaling til projekt.13-01-201514021851625331
FinansministerietAjourføring af FL 201512-01-201514023501624139
Region HovedstadenFinansiering af infrastruktur i sterilcentralprojekt NHH14-01-201514047901625578
Region HovedstadenFinansiering af infrastruktur i sterilcentralprojekt NHH14-01-201514047901625577
Region HovedstadenFinansiering af infrastruktur i sterilcentralprojekt NHH14-01-201514047901625576
Region HovedstadenFinansiering af rensningsanlæg Nyt Hospital Herlev14-01-201514047901625475
Region HovedstadenFinansiering af rensningsanlæg Nyt Hospital Herlev14-01-201514047901625275
Region HovedstadenFinansiering af rensningsanlæg Nyt Hospital Herlev14-01-201514047901625273
UdenrigsministerietFVE first reading of the proposed Regulations on Veterinary Medicinal Products and on Medicated Feed13-01-201514059771625254
Lægevidenskabelige SelskaberHenv. fra LVS vedr. deltagelse i drøftelser sundhedsfaglige emner ved Folkemødet, fx prioritering, NKR, databanker m.m.12-01-201514061131625595
SundhedsstyrelsenKopi af sagens akter til brug for klagesagen13-01-201514063011625115
Aalborg Psykiatriske Sygehus Aalborg UniversitetshospitalSvar fra AUH vedr. ekspertmøde i § 71-tilsynet i november måned 201409-01-201514064541624712
LAP - Landsforeningen Af nuværende og tidligere Psykiatri
LAP - Landsforeningen Af nuværende og tidligere Psykiatri
Svar på invitation til møde i ministeriet12-01-201514064581624123
RealdaniaDagsorden for Collective Impact Styregruppemøde Rummelighed for alle den 21. januar klokken 9-13.14-01-201514067461625716
Udenrigsministeriet
Gadejuristen
Henvendelse om opfølgning på møde om FN's Narkotikakommission13-01-201514069171625315
Statens Institut for FolkesundhedMaterial vedr. SUSY spørgsmål til brug for møde13-01-201514072771624715
AltingetSpecialeplanlægning14-01-201514073711625970
Regionshospitalet SilkeborgMinisterbesøg i Silkeborg14-01-201514073711625962
Dagens MedicinHøringssvar14-01-201514073711625856
Dagbladet InformationInterview14-01-201514073711625852
SundhedsstyrelsenSST Morgenstatus14-01-201514073711625191
SundhedsstyrelsenSST eftermiddagsstatus13-01-201514073711625187
SundhedsstyrelsenForvaltningsretlig gennemgang14-01-201514073711625964
DR FynSelvmord12-01-201514073711624972
Danmarks ApotekerforeningForeningen ønsker at drøfte lovforslag om modernisering af apotekersektoren06-01-201514074951618931
Who's whoHenvendelse vedr. opdatering af offentlig profil World Who's who.07-01-201515000021620479
 Borgerhenvendelse vedr. flexkørsel til psykisk handicappede13-01-201515000051624598
 9. klasses elever vedr. projektopgave om velfærd13-01-201515000101625145
TransportministerietOversender henvendelse om 9. klasses projektopgave om aktiv dødhjælp08-01-201515000101621438
Danske RegionerBidrag fra Danske Regioner til besvarelse af borgerhenvendelse vedr. behandling af Hepatitis C14-01-201515000281625513
SundhedsstyrelsenSST bemærkninger til materiale09-01-201515001131623045
SundhedsstyrelsenBemærkninger til materiale fra SST12-01-201515001131623547
FinansministerietKommentarer til bilag til møde om sundhedsstrategi12-01-201515001131623825
SundhedsstyrelsenSST Bemærkninger til materiale - 109-01-201515001131623043
Tænketanken EuropaHøring om det indre marked på Christiansborg12-01-201515002091625185
TransportministerietMetrobesigtigelsen den 19. januar kl. 15 - 1713-01-201515002111625760
Sundhed.dk - Den fælles offentlige sundhedsportal - Sundhed.dkArbejdsmøde sundhed.dk14-01-201515002311625857
Sundhedsstyrelsen
Statens Serum Institut
Regl. af statsforskrivning13-01-201515002421624908
Statens Serum InstitutEvt. bortfald af ICPC12-01-201515002421623479
 Borgerbrev vedr. skat på nogle sygdomme04-01-201515002971617537
Jyllands-PostenAktindsigtsanmodning i materiale vedr. statsministens nytårstale09-01-201515002981622477
Retspsykiatrisk Interessegruppe - Dansk Psykiatrisk SelskabAnsøgning om støtte til ekspertuddannelse i retspsykiatri08-01-201515003051622368
SundhedsstyrelsenSvar på invitation til møde i følgegruppe om stofindtagelsesrum14-01-201515003081625836
 Borgerhenvendelse - kræftbehandling og kost12-01-201515003171624155
 Borgerhenvendelse vedr. gebyr for udeblivelser13-01-201515003181624272
 Borgerhenv. - livet som psykisk syg, arbejdspladser13-01-201515003361624192
Forsikring og PensionHuskdetblå.dk13-01-201515003371625613
 Parallelimportør af lægemidler sender kopi af breve til apotekerne om returnering og kreditering14-01-201515003381625646
 Borgerhenv. - psykisk syg/OCD - arbejde - manglende hjælp ved kognitiv terapi fra special uddannede psykologer13-01-201515003391624187
 Borgerhenvendelse om organiseret svindel med hjælp til falske sygemeldinger13-01-201515003421624184
Erhvervs- og VækstministerietHenvendelse vedr. retningslinjer13-01-201515003441625173