Fra: 18-12-2015 til: 20-12-2015
Indgående post
 
Afsender/modtagerEmneBrevdatoSagsnrDokumentnr
FolketingetSUU alm. del - Spm. 17318-12-2015SJ-STD-SUMTK1859572
Dansk Center for OrgandonationAnmodning om udbetaling af sidste rate til projekt18-12-201509006751859137
ÆldreForumÆldreForums møde den 8. december 201518-12-201509037881859749
RigspolitietHenvendelse fra Rigspolitiet om journaloplysninger i straffesager10-12-201509083541859544
RigspolitietMateriale til møde i udvidet retsmedicinsk samarbejdsforum30-11-201509083541859533
FolketingetSUU alm. del - Spm. 17418-12-2015SJ-STD-SUMBGB1859573
Rigsombudsmanden i GrønlandIndberetning fra rigsombudsmanden i Grønland09-12-201510046061847586
Rigsombudsmanden i GrønlandIndberetning fra rigsombudsmanden i Grønland - GENFREMSENDELSE09-12-201510046061847594
Rigsombudsmanden i GrønlandGrønland: Ændret sammensætning af Naalakkersuisut03-11-201510046061812083
Rigsombudsmanden på FærøerneIndberetning nr. 7/2015 fra Rigsombudsmanden på Færøerne09-12-201510046081847554
Landslægen på FærøerneSundhedsberetning for Færøerne 201423-10-201510046081803260
Rigsombudsmanden på FærøerneOversættelse af det nye landsstyres koalitionsgrundlag17-09-201510046081778936
Rigsombudsmanden på FærøerneIndberetning nr. 6/2015 fra Rigsombudsmanden på Færøerne05-11-201510046081813369
Region NordjyllandRegion Nordjylland orienterer om forventet tidspunkt for slutstaus for Sundhedshus Brønderslev18-12-201511019851859758
UdenrigsministerietDirekte sagsliste EUT C 414 af 15. december 201515-12-201511030361855069
Patientombuddet (nedlagt fra 8. oktober 2015)Korrespondance vedr. kontrolforløb09-01-201511143451622617
FOLA - Forældrenes LandsforeningÅbent brev om finansloven og omprioriteringsbidragets betydning for vores børn16-12-2015SJ-STD-DEPTBW1856989
SpillemyndighedenTak for 2015 - På gensyn i 201617-12-201512089801858184
Danske SeniorerHøringssvar - Danske Seniorer17-02-201512115041649307
Danske RegionerVedr. notat om obduktioner ved pludselig død 50 år 29.01.201511-03-201513046801859577
SundhedsstyrelsenReferat: Møde i det koordinerende udvalg for sundhedsprofilen18-12-201513061161859370
Bornholms RegionskommuneNy projektleder18-12-201514031311859723
SundhedsstyrelsenFørespørgsel om klagesag15-01-201514032541859682
SundhedsstyrelsenForespørgsel vedr. ny henvendelse i klagesag20-01-201514032541859688
Langeland KommuneLangeland Kommune Angående restudbetaling til projektnr. 62167.18-12-201514050281858760
Danske Regioner
Novo Nordisk Fonden
PROCRIN: Midtvejsevaluering Novo Nordisk Fonden16-12-201514057681857042
Syddansk UniversitetHøringssvar: Syddansk Universitet18-12-201514059711859907
PatienterstatningenHøringssvar: Patienterstatningen18-12-201514059711858647
Dansk ErhvervHøringssvar: Dansk Erhverv18-12-201514059711859187
Danske PatienterHøringssvar: Danske Patienter18-12-201514059711859868
Social- og IndenrigsministerietVedr. lånedispensation til kvalitetsfondsstøttede sygehusbyggerier Region Midtjylland18-12-2015SJ-STD-DEPJEI1859646
Social- og IndenrigsministerietVedr. lånedispensation til kvalitetsfondsstøttede sygehusbyggerier Region Midtjylland18-12-2015SJ-STD-DEPJEI1859609
Sundhedsdatastyrelsen SundhedsdatastyrelsenBidrag SDS17-12-201514072941858631
Viborg KommuneHenvendelse vedr. lægehusinitiativet23-02-201514074021659305
Viborg KommuneHenvendelse vedr. lægehusinitiativet23-02-201514074021659312
 Borgerhenvendelse - vedr. førtidspension m.v.17-12-201515000051858706
FolketingetSOU liste over ubesvarede spm. pr. 18. december 201518-12-201515000141859759
SundhedsstyrelsenOrientering om offentliggørelse af national klinisk retningslinje for dysfagi17-12-201515009171858634
Herning KommuneHerning Kommune Fremsender regnskab til projektnr. 62196.18-12-201515009971859509
SundhedsstyrelsenGodkendt referat 2. referencegruppemøde NKR OCD17-12-201515011061858835
Den danske ambassade i KinaVedr. Innovation Path - Danske sygehusbyggerier12-03-201515012161666241
Den danske ambassade i KinaVedr. Innovation Path - Danske sygehusbyggerier01-04-201515012161681266
Den danske ambassade i KinaInnovation Path - Danske sygehusbyggerier24-03-201515012161674832
Region MidtjyllandRegion Midtjyllands ansøgning om forlængelse af projektnr 65404.18-12-201515012821858818
Københavns KommuneKøbenhavns Kommune Anmodning om udbetaling til projektnr. 65201.18-12-201515013371858755
Rudersdal KommuneRudersdal Kommune Ansøgning om forlængelse af projektnr. 65202.18-12-201515013381859638
FolketingetSUU alm. del - Spm. 17218-12-2015SJ-STD-DEPASFA1859570
Danske RegionerOK-Nyt - Praksis: OK-Nyt - Paksis nr. 045-15 - Indbetaling til Kiropraktorfonden i 201617-12-201515028051858065
Social- og IndenrigsministerietLånebrev NAU18-12-201515030051859417
Social- og IndenrigsministerietVedr. lånedispensation til energiinvesteringer i det kvalitetsfondsstøttede sygehusbyggeri NAU18-12-201515030051859582
Nordisk MinisterrådNordisk Ministerråd svarer vedr. faktura for formandskabsaktiviteter18-12-201515034101859574
 Borgerhenvendelse - spørgsmål vedr. befordring til pensionist05-11-201515035581813406
Holm Kommunikation A/SInvitation til møde med sundhedspolitisk netværk18-12-201515038891859622
Frederikshavn KommuneRykker for svar på forespørgsel om deltagelse i regi af arbejdsmiljødagene17-12-201515038891857959
Geelmuyden KieseInvitation til Nytårskuren17-12-201515039071858619
Flyvestation KarupHenvendelse fra Karup om særaftale vedrørende sygesikring til udenlandske NATO's udsendte02-12-201515051641859263
ATPVedr. særaftale om sygesikring til udenlandske NATO's udsendte og deres familier her i Danmark09-12-201515051641859227
ATPFra atp - særaftale vedrørende sygesikring til udenlandske NATO's udsendte03-12-201515051641859268
 Bekymringer fra en jordemoder19-09-201515056441779491
World Health Organization (WHO)Questionnaire: International Code of Marketing of Breast-milk Substitutes and subsequent WHA resolutions - DEN17-12-201515061301857281
Advokatfirmaet HortenHortens kommentarer af 17. december 2015 til Lægemiddelstyrelsens udtalelse og sagsakter - klage over aktindsigt vedr. Levosert17-12-201515064481859471
Dutch Ministry of HealthDutch healthcare executives in Denmark - Sundheds og Ældreministeriet06-12-201515066201858019
Dutch Ministry of HealthDutch healthcare executives in Denmark - Sundheds og Ældreministeriet14-12-201515066201858425
 Borgerhenvendelse - ønsker mere fokus på børn født ekstremt tidligt15-12-201515069451856114
AltingetInvitation til Altingets paneldebat14-12-201515070881858846
Dagbladet PolitikenSpørgsmål om ældrepleje17-12-201515070881858768
SundhedsstyrelsenSST eftermiddagsstatus16-12-201515070881858790
Styrelsen for PatientsikkerhedSTPS eftermiddagsstatus17-12-201515070881858764
Kristeligt DagbladMinisteriets officielle julekort15-12-201515070881858830
DR P4 Fynretspsykiatriske patienter14-12-201515070881858850
Alt for damerneALT for damerne14-12-201515070881858852
Styrelsen for PatientsikkerhedSTPS morgenstatus18-12-201515070881858862
Styrelsen for PatientsikkerhedSTPS morgenstatus17-12-201515070881858778
LægemiddelstyrelsenLMST eftermiddagsstatus16-12-201515070881858789
Styrelsen for PatientsikkerhedSTPS morgenstatus16-12-201515070881858822
LungeforeningenSvar fra ministeren15-12-201515070881858834
Magasinet Plejeinterview, demenshandlingsplan15-12-201515070881858840
Berlingske TidendeKommentar fra sundhedsministeren17-12-201515070881858767
LægemiddelstyrelsenLMST morgenstatus17-12-201515070881858769
LægemiddelstyrelsenLMST eftermiddagsstatus17-12-201515070881858766
Social- og IndenrigsministerietDebatindlæg17-12-201515070881858773
Styrelsen for PatientsikkerhedSTPS eftermiddagsstatus16-12-201515070881858787
Dagbladet PolitikenSpørgsmål om ældrepleje16-12-201515070881858799
LægemiddelstyrelsenLMST morgenstatus16-12-201515070881858812
Social- og Indenrigsministerietinformation til forældre fra sygehuse15-12-201515070881858825
SundhedsstyrelsenSST eftermiddagsstatus17-12-201515070881858765
 Borgerhenvendelse - spørgsmål vedr. befordring til pensionist05-11-201515071121825076
Styrelsen for PatientsikkerhedSTPS eftermiddagsstatus25-11-201515072431833522
DemensalliancenVedr. møde om demenshandlingsplanen16-12-201515073781857093
Herning KommuneEn værdig ældrepleje09-12-201515074341846237
 Borgerhenvendelse om normeringer19-11-201515074781825871
 Anmodning om aktindsigt i sagen vedr. evt. overdragelse af Landslægeembedet på Færøerne til færøske myndigheder01-12-201515075801838061
 Anmoder om aktindsigt (cannabinol debatten)11-12-201515081001849618
FolketingetSUU alm. del - Spm. 16716-12-201515081021857560
FolketingetSUU alm. del - Spm. 17016-12-201515081021857567
FolketingetSUU alm. del - Spm. 16616-12-201515081021857559
FolketingetSpm. nr. S 40717-12-201515081031858416
 Borgerhenvendelse vedr. forurening fra brændeovne14-12-201515081071854769
Norddjurs KommuneSpørgsmål om betaling af udgifter til hjemmesygepleje til EU/EØS-statsborger, der ønsker at holde juleferie i Danmark14-12-201515081081853722
Norddjurs KommuneSpørgsmål om mellemstatslig refusion af udgift til hjemmesygepleje for EU/EØS-borger under ferieophold i DK15-12-201515081081855049
SFI Det Nationale Forskningscenter for VelfærdOrientering om SFI-rapport: Anbragte 15-åriges hverdagsliv og udfordringer08-12-201515081111843892
LanguagewireLevering af oversættelsesopgave17-12-201515081131857779
HortenTil ministeriets orientering: Procesunderretning Danske Regioner - patentretssag Actavis vs. Lundbeck23-11-201515081171843007
 Radiuskomminikation henvender sig på vegne af Orifarm vedr. generisk substitution på parenterale lægemidler29-11-201515081181859596
SFI Det Nationale Forskningscenter for VelfærdOrientering om ny SFI-rapport - ”Øvelse gør mester” i Næstved Kommune. Evaluering af livskvalitet i forbindelse med et rehabiliteringsforløb på plejecentre11-12-201515081191849614