Fra: 23-04-2015 til: 23-04-2015
Indgående post
 
Afsender/modtagerEmneBrevdatoSagsnrDokumentnr
FolketingetSUU alm. del - spm. 82423-04-2015SJ-STD-SUMMPE1698302
FolketingetSUU alm. del - spm. 82623-04-2015SJ-STD-SUMMPE1698304
FolketingetSUU alm. del - spm. 82523-04-2015SJ-STD-SUMMPE1698303
SundhedsstyrelsenInspektorårsmøde 2016 afholdes tirsdag den 8. marts - forslag til programmet modtages gerne21-04-201509000161695732
SundhedsstyrelsenOm inspektorrapporten fra et rutine besøg den 24. februar 2015 på Børneafdelingen, Hvidovre Hospital.23-04-201509000161698154
Region MidtjyllandRegion Midtjylland sender detailbudget for renovering af 2. sal af Sundhedshuset Grenaa23-04-201511031371697833
FolketingetSUU alm. del - Spm. 81622-04-2015SJ-STD-DEPJABN1697070
Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og FiskeriIndkaldelse og materiale til møde i Specialudvalget for Fødevare-, Landbrugs- og Fiskerispørgsmål i EU23-04-201511117101697965
FolketingetSUU alm. del - Spm. 81421-04-2015SJ-STD-DEPABK1696132
Ministeriet for Børn, Ligestilling, Integration og Sociale ForholdInvitation til arbejdsgruppe nu sendt.23-04-201512109121697988
Region NordjyllandForespørgsel fra Region Nordjylland vedr. udbygning af hospicepladser08-04-201512113791684932
FolketingetSUU alm. del - Spm. 81723-04-2015SJ-STD-DEPPWN1697654
Region MidtjyllandOrientering om tidsplan for Dansk Center for Partikelterapi23-04-201513034931697871
Danske RegionerDUT-notat om økonomisk effekt af overgangsordning i 201323-04-201513041521697644
 Henvendelse vedr. indberetning af rituelle omskæringer11-02-201513054151644524
Statens Serum InstitutOrientering fra SSI vedr. dataudtræk til borger06-02-201513054151642082
Statens Serum InstitutSvarbidrag vedr. indberetning af omskæring31-03-201513054151680862
 Spørgsmål fra borgeren vedr. konkrete klinikkers indberetning af omskæring03-03-201513054151658541
SundhedsstyrelsenUdtalelse fra Sundhedsstyrelsen vedr. fagligt påbud23-04-201514001631697785
Lægemiddelindustriforeningen - LIFInvitation til at give et midre indlæg i forbindelse med generalforsamling den 27. marts 201513-03-201514016881668299
FolketingetL 35 - Spm. 14221-04-201514019901696439
FolketingetL 35 - Spm. 14321-04-201514019901696440
FolketingetL 35 - Spm. 14421-04-201514019901696441
FolketingetL 35 - Spm. 14115-04-201514019901691160
FolketingetL 35 - Spm. 14521-04-201514019901696442
JustitsministerietFra SST om mentalerklæringer14-04-201514030161697365
Den danske ambassade i Norge
Den danske ambassade i Sverige - Kgl. Dansk Ambassade
Den danske ambassade i Finland - Kgl. Dansk Ambassade
Udsendt instruktion Anmodning om oplysninger om nordiske lande erfaringer med og tilgange til retspykiatriske patienter25-03-201514037461680454
Statens Serum InstitutPROCRIN. Hjemmesiden er åbnet23-04-201514057681697959
Statens Serum InstitutPROCRIN hjemmeside - links på hjemmesider22-04-201514057681697667
Statens Serum InstitutVedr. PROCRIN: Opslag til 1. ansøgningsrunde16-04-201514057681693578
Statens Serum InstitutPROCRIN: Orientering om tilbagemelding fra fondene om revideret ansøgning20-04-201514057681695382
Den franske Ambasade i DanmarkHenvendelse fra Den franske Ambassade i Danmark vedr. Europarådets konvention til forebyggelse og bekæmpelse af vold mod kvinder og vold i hjemmet21-04-201514058111697001
Danmarks Almene BoligerInvitation til at besøge BL's Dome i Minecraft på Folkemødet17-04-201514061131694135
Arla Foods ambaInvitation til at deltage i Arla-event ifm. Folkemødet 201516-03-201514061131669656
Region Midtjyllandudbetalingsanmodning15-04-201514061481695272
Rigsrevisionen
Rigsrevisionen
Bevillingskontrol for 2014 - SUM (j.nr. 2014-6001-28)23-04-201514064501698312
PatientombuddetSvar fra Pob ang. habilitet23-04-201514075061697996
 Sygeplejerske om registreringstyranniet20-04-201515000011694993
 Borgerbrev - Forsinket julehilsen12-03-201515000011667223
 Personlig invitation til ministeren til event 30. april 201523-04-201515000041697954
 Invitation til Damp Demo den 14. marts 201510-03-201515000111664982
STOFHenvendelse vedr. et besøg fra The Global Commission on Drug Policy12-03-201515000111666322
Mellemfolkeligt SamvirkeInvitation til paneldebat ved vælgermøde den 28. april 201512-03-201515000111666951
Danmarks Tekniske UniversitetInvitation til årsfest på DTU 8. maj 201512-03-201515000111667269
Region HovedstadenInvitation til åbning af Demensdagene den 11. maj 201515-04-201515000111691484
Mellemfolkeligt SamvirkeInvitation til paneldebat i Helsingør den 28. april 201517-03-201515000111670711
Den slovakiske ambassade i DanmarkØnsker et møde den 14. april 201518-03-201515000111671375
DSUOpfordring til at holde et møde vedr. problemstillingen med at være ung og syg og under uddannelse01-03-201515000111671686
Danske Osteopater OsteopaterØnske om kort møde med ministeren om statslig autorisation18-03-201515000111671775
FolketingetULØ - ubesvarede spm. pr. 22/422-04-201515000141697360
Kommunernes LandsforeningStatus fra KL23-04-201515000341698156
DiabetesforeningenInput til forløbsplan for type 2-diabetes fra Diabetesforeningen17-04-201515002601692756
WHO´s Regionalkontor for EuropaUPDATE ON PREPARATIONS: Third UN Global Road Safety Week, 4-10 May 2015, Children and Road Safety22-04-201515002631698193
World Health Organization (WHO)Information om møde i Expert Committee on the Selection and Use of Essential Medicines 20.-24. april 201513-04-201515002631695006
KulturministerietBorgerhenvendelse - omskæring af drengebørn01-01-201515003411618956
SundhedsstyrelsenDagsorden til 1. møde i arbejdsgruppe vedrørende skånsom kirurgi10-04-201515003991697884
 Tillægsforespørgsel til tidligere forespørgsel vedr. definition af rituelle omskæringer i forbindelse med indberetning til det særlige register24-02-201515004401653015
Statens Serum InstitutMail fra Serum om reg. af drengeomskæring16-02-201515004401649050
Statens Serum InstitutSvarbidrag fra SSI, Forespørgsel vedr. definition af rituelle omskæringer i forbindelse med indberetning til det særlige register17-03-201515004401670398
 Forespørgsel vedr. definition af rituelle omskæringer i forbindelse med indberetning til det særlige register26-01-201515004401633820
Statens Serum InstitutMail fra Serum vedr. borgerbrev om indberetningspligt af rituel omskæring til Landspatientregisteret06-03-201515004401666217
Statens Serum InstitutFra Serum vedr. borgerbrev om definition af rituelle omskæringer i forbindelse med indberetning til det særlige register06-03-201515004401666216
Danske RegionerDagsorden til møde om kvalitet02-02-201515005641697059
Cryos International - Denmark ApsNy henvendelse fra Cryos vedr. ægdonation i udlandet28-03-201515009021681839
FolketingetSUU alm. del - Spm. 50910-02-201515009411643587
Statens Institut for FolkesundhedNotat vedrørende evaluering30-03-201515010351697557
FolketingetSUU alm. del - Spm. 65227-02-201515013801655835
 Svar på henvendelse vedr. tilskud til medicin20-04-201515015871696414
FolketingetSUU alm. del - Spm. 70612-03-201515016801666128
FolketingetULØ alm. del - Spm. 13622-04-201515018711696517
Metroxpress A/SBørnehospice23-04-201515019191698352
SundhedsstyrelsenSSt eftermiddagsstatus22-04-201515019191697855
SundhedsstyrelsenSSt morgenstatus23-04-201515019191697497
Metroxpress A/SBørnehospice22-04-201515019191698354
AltingetSygehusmedicin23-04-201515019191698353
TransportministerietBorgerhenvendelse vedr. regler for udskrivelse af morfinpiller og bilkørsel26-03-201515020001678179
FolketingetB 127 - Spm. 420-04-201515020331694629
FolketingetSUU B 127 - spm. 317-04-201515020331693405
FolketingetSUU B 127 - spm. 214-04-201515020331689024
 Svar på kvittering for henvendelse05-04-201515020631682117
 Henvendelse vedr. organic medical discoveries31-03-201515020631680552
 Henvendelse vedr. organic medical discoveries20-04-201515020631695381
 Henvendelse vedr. organic medical discoveries11-04-201515020631692665
TandlægeforeningenInvitation og program til Tandlægeforeningens Årskursus 201517-02-201515020701647964
FolketingetSUU alm. del - Spm. 74626-03-201515021051677685
Danske HandicaporganisationerTilmelding - Danske Handicaporganisationer22-04-201515021391697366
Danske PatienterDanske Patienter ønsker to repræsentanter til følgegruppen21-04-201515021391696121
Lægevidenskabelige selskaberØnske om deltagelse fra LVS15-04-201515021391696101
TandlægeforeningenTilmelding - Tandlægeforeningen21-04-201515021391696108
Dansk SygeplejerådTilmedling - Dansk Sygeplejeråd23-04-201515021391697844
Danske RegionerTilmelding - Danske Regioner13-04-201515021391688772
LægeforeningenTilmelding - Lægeforeningen23-04-201515021391697486
PatienterstatningenTilmelding - Patienterstatningen22-04-201515021391697369
FolketingetTALEBESTILLING: Ministerens materiale til besvarelse af samrådsspørgsmål AM vedr. HPV-vacciner08-04-201515022441685779
MF Simon KollerupUrimelig lang responstid på ambulancekørsel om natten.09-04-201515022601685799
FolketingetSUU alm. del - Spm. 75508-04-201515022841684165
MF Flemming Møller MortensenBorgerhenvendelse vedr. tilskud ved cøliaki13-04-201515023231697459
SundhedsstyrelsenIndkaldelse af bidrag til udgiftsopfølgning 1, 2015. Sundhedsstyrelsen - tredje bidrag - afvigelsesforklaringer og indlæsning i SKS22-04-201515023571698326
SundhedsstyrelsenBidrag til udgiftsopfølgning 1, 2015. Sundhedsstyrelsen - Tredje bidrag21-04-201515023571698322
SundhedsstyrelsenIndkaldelse af bidrag til udgiftsopfølgning 1, 2015. Sundhedsstyrelsen - Tredje bidrag - periodisering og indlæsning i SKS22-04-201515023571698325
SundhedsstyrelsenBidrag til udgiftsopfølgning 1, 2015. Sundhedsstyrelsen - andet bidrag - prognose og forbrugsafvigelser samt afvigelsesforklaringer20-04-201515023571697873
SundhedsstyrelsenBidrag til udgiftsopfølgning 1, 2015. Sundhedsstyrelsen - andet bidrag - uden afvigelsesforklaringer20-04-201515023571697869
SundhedsstyrelsenIndkaldelse af bidrag til udgiftsopfølgning 1, 2015. Sundhedsstyrelsen - andet bidrag tilpasning af prognosen20-04-201515023571697883
FolketingetSUU alm. del - Spm. 76109-04-201515023831686152
FolketingetSUU alm. del - Spm. 76209-04-201515023831686153
FolketingetSUU alm. del - Spm. 76409-04-201515023831686157
FolketingetSUU alm. del - Spm. 76309-04-201515023831686155
FolketingetSUU alm. del - Spm. 79214-04-201515024011689742
Ministeriet for Sundhed og ForebyggelseIndkaldelse af bidrag til udgiftsopfølgning 1, 2015 - Sygehusinvesteringer13-04-201515024091697466
SundhedsstyrelsenBidrag fra SST til besvarelse af henvendelse vedr. forhøjet tilskud til medicin22-04-201515024161697377
PatientdataforeningenAnmoder om aktindsigt16-04-201515024781692747
FolketingetSUU alm. del - Spm. 80517-04-201515024791693314
FolketingetSUU alm. del - spm. 79315-04-201515024841691361
FolketingetS 107115-04-201515025351691162
FolketingetSUU alm. del - Spm. 80717-04-201515025821692799
Rudersdal KommuneForespørgsel om mulighed for udlicitering af den kommunale sundhedstjeneste22-04-201515025941697374
FolketingetAnnulleret21-04-201515025961696133
 Svar vedr. Videncenter for Forebyggelse af Rusmiddelskader hos Børn19-03-201515025971672664
 Henvendelse fra May Olofsson til BDO vedr. revisionsgennemgang af Videncenter for Forebyggelse af Rusmiddelskader hos Børn22-04-201515025971697596
 Borgerhenvendelse vedr. bloddonorer21-04-201515025991696455
 Borgerhenvendelse vedr. ret til behandling20-04-201515026001695083
FolketingetSUU alm. del - Spm. 81021-04-201515026011696116
 Henvendelse fra borger vedr. ny viden om sygdommen ME19-04-201515026051694208
 Orientering fra borger vedr. henvendelse til Danske Regioner om viden om sygdommen ME22-04-201515026051697500
Dentalmæglerne v. Tine JensenAnmodning om aktindsigt13-04-201515026061697978
 Borgerhenvendelse - førtidspension, misbruger, kronisk depression22-04-201515026081697402
Dansk EpilepsiforeningHenvendelse fra Dansk Epilepsiforening16-04-201515026101692595
FolketingetSUU alm. del - Spm. 81321-04-201515026141696131
FolketingetSUU alm. del - Spm. 82323-04-201515026181698191
FolketingetSUU alm. del - Spm. 82223-04-201515026181698185
FolketingetSUU alm. del - Spm. 82123-04-201515026181698181
FolketingetSUU alm. del - Spm. 81923-04-201515026191698173
FolketingetSUU alm. del - Spm. 81823-04-201515026191698170
FolketingetSUU alm. del - Spm. 82023-04-201515026191698175