Skip navigation


Ministerens CV

Curriculum vitae for sundheds- og ældreministeren.

Magnus Johannes Heunicke, født 28. januar 1975 i Næstved, søn af borgmester Henning Jensen og specialklasselærer Inger Heunicke.

Medlemsperiode
Folketingsmedlem for Socialdemokratiet i Sjællands Storkreds fra 13. november 2007.

Folketingsmedlem for Socialdemokratiet i Storstrøms Amtskreds 8. februar 2005-13. november 2007.

Kandidat for Socialdemokratiet i Næstvedkredsen fra 2004.

Parlamentarisk karriere
Sundheds- og Ældreminister 27. juni 2019.
Transportminister 3. februar 2014-28. juni 2015.
Statsrevisor 13. august 2013-2. februar 2014.
Velfærdsordfører, kommunalordfører og ordfører vedrørende landdistrikter og øer. Tidligere politisk ordfører, trafikordfører og it- og teleordfører.

Uddannelse
Journalist, Danmarks Journalisthøjskole, Aarhus, 1998-2002.
Student, Næstved Gymnasium, 1992-1995.
10. klasses afgangsprøve, Gunslevholm Idrætsefterskole, Falster, 1991-1992.
Folkeskolens 9. klasses afgangsprøve, Kildemarkskolen, Næstved, 1981-1991.

Beskæftigelse
Journalist, Danmarks Radio, 2001-2005.
Rejsesekretær, Danmarks Socialdemokratiske Ungdom, 1996-1998.
Projektmedarbejder, Kommunernes Landsforening, 1995-1996.
Scenemester, BIO Næstved, 1992-1995.
Opvasker, Bilkas Bistro, Næstved Storcenter, 1990-1991.

Tillidshverv
Formand for Danmarks Socialdemokratiske Ungdom Næstved 1992-1995.
Medlem af hovedbestyrelsen og næstformand for Danmarks Socialdemokratiske Ungdom Århus Amt 1998-1999.
Medlem af følgegrupperne vedrørende Sund og Bælt og Femern Bælt 2007-2013.
Medlem af repræsentantskabet for Danmarks Nationalbank 2011-2013.
Medlem af AE-rådet 2011-2014.


Sidst opdateret 13-08-2019
Særlig rådgiver:
Rasmus Jønsson
Særlig Rådgiver
Tlf. 20 58 96 22
Mail:
raj@sum.dk  

Kontaktinformation

Holbergsgade 6
1057 København K
 | tlf: 72269000
 | EAN: 5798000362055
 |